Ponieważ na tzw. dworze się wyziębiło, chciałbym zwrócić większą uwagę na ziębę. Powód jest raczej oczywisty. To jeden z ładniej ubarwionych naszych ptaków, a z pewnością jeden z bardziej utalentowanych pieśniarzy. Samczyk w okresie zalotów potrafi podobnież zaśpiewać w ciągu dnia prawie 2 tysiące razy! Nie chcę myśleć gdzie wylądowałoby moje gardło po wykonaniu tylu arii balkonowych. Zięba jest typowym łuszczakiem, więc warto zwrócić uwagę na charakterystyczny, mocny dziób. Wiki podaje, że mają silnie rozwinięte mięśnie policzkowe. Przez pióra tego nie widzę, ale nie wątpię, że tak jest. Samce są zaciętymi wojownikami znanymi ze szczególnej agresji do przedstawicieli własnego gatunku. Gdy przyglądam się napotkanemu stadku, często widzę krókie ale dynamiczne zwarcia. Tak jak w przypadku gili, często szukam ich na ziemi. Tam właśnie zwykle żerują. Wykorzystałem to skrzętnie, prowokując je do odwiedzenia mojej kryjówki. Ponieważ mi się to udało, dziś mogę przedstawić samca i samiczkę tak jak lubię - z najbliższego bliska :)
Zgłoście gdy znudzi Wam się oglądanie tych gałązek - zmienię je! Oczywiście po zamianie, będę musiał ponownie odczekać 2-3 tygodnie na oswojenie się ptaków z nową konstrukcją. Ale dla Was wszystko :)
Najperw przyleciało coś, co Bagienny musi oznaczyć ... może to długo oczekiwana przeze mnie lerka?!? Bagienny skup się proszę i nie dostrzeż w nim świergotka czy czegoś innego. Lerka - plisss!
Stawiam piwo!
Później zjawił się oczekiwany Pan Zięba! Początkowo ostrożnie, z pewnej odległości obserwował okolicę.
Nie tylko on zauważył nasionka!
Grzywacze są w tym bezbłędne. To największy dziki gołąb w Polsce. Poświęcę im wkrótce odrębny post.
Ale lody zostały przełamane i tak ...
SAMCZYK:
i SAMICZKA:
Ajajaj! Ja je tylko słyszę w lesie i to bardzo blisko i nie pomyślałam, żeby spojrzeć na ziemię. Samiczka urocza, taka pluszowa. 8,9 i ostatnie super.
OdpowiedzUsuńod czasu gdy zaczęły śpiewać, las brzmi zupełnie inaczej :)
UsuńPiękne zdjęcia :) I nareszcie ktoś czytelnie zaprezentował jak wygląda On, a jak Ona ; )
UsuńSylwio, miło Cię tu widzieć :) dziękuję za komentarz.
UsuńFajne rozmycie tła na "ziębowych":)
OdpowiedzUsuńo, chociaż to mi wyszło .. tło ;)
UsuńOznaczanie niektórych gatunków, to droga przez mękę. Łatwiej byłoby stwierdzić, czym ptaszek nie jest. Z całą pewnością możemy wyeliminować arę, emu i pingwina cesarskiego. Nie jest to również żaden z dużych drapoli. Czyli na placu boju pozostają skowronek i lerka. Zwierzątko z tego zdjęcia przypomina i jedno i drugie, ale ja bym ostawiał lerkę, ze względu na siedlisko. PS. Faktura czy paragon?
OdpowiedzUsuńjuż sam fakt, że to nie jest pingwin cesarski mnie raduje, a to że lerka wyrywa mnie z porannych papuci pod sufit!
UsuńZawsze mówiłem, że żyrandole to przeżytek, pokój z kinkietami pozwala na pełne przeżycie faktu, że doczekałem się zdjęcia lerki! Teraz postaram się podprowadzić bliżej czatowni! Dzięki, dzięki, dzięki!!! Na najbiższej wspólnej wyprawie, czyli jak Cię znam, gdzieś około 2024 roku, stawiam piwo i dokładam od siebie baton Pawełek!
Te rozbudowane mięśnie policzkowe jakoś nie służą wyrazowi oczu. Trochę kaprawe. Ale mogłam to zauważyć jedynie dzięki misternie utkanym gałązkom i cierpliwości Leśnego. Dziękuję. Ach i jeszcze ta potencjalna lerka. Do diabła co to za stwór. Lecę sprawdzić w jakiejś ptasiej encyklopedii.
OdpowiedzUsuńSprawdziłam - skowronek borowy. A ja myslałam, że mamy tylko jednego skowronka i to bez dodatków takich jak borowy
OdpowiedzUsuń:) no tak, od jakiegoś czasu funkcjonuje sporo zmian w nazewnictwie, dawniejszy skowronek borowy jest dziś lerką, dawny dzięcioł pstry średni jest już tylko dzięciołem średnim, dzierzba srokosz jest po prostu srokoszem, zięba jer stała się tylko jerem, itd. itd. Nie do końca mi to odpowiada ale trzeba się przyzwyczaić.
UsuńTen z siódmego mówi - ej, chłopie, widzę cię! Ziaren podsyp, nie gap się tak przez tę maszynę!
OdpowiedzUsuńNa dziewiątym pokazał, co myśli...
to prawdopodobnie dokładnie tak przebiegało ;)
Usuńzięby nęcisz...ależ to takie słodkie :)
OdpowiedzUsuńcoś czuję, że oberwie mi się od Ciebie za nęcenie zięb;)
Usuńnic z tych rzeczy Drogi Krzysztofie :)
Usuńśliczna lerka,pękatsza od skowronka i ogon ciut krótszy, buźka zawsze wyraźniejsza w kolorach, nie jestem jeszcze dobra w lerkach uczę się od zeszłego sezonu, bez Bagiennego na 100 nie stwierdziłabym
Tak... zdjęcie w tle ... ;)
Widzę nowe zdjęcie w tle...
OdpowiedzUsuńZięba - mała, grubiutka, puchata, cudna ;)
:)
Usuń