środa, 11 czerwca 2014

dziki na każdym zakręcie!

Niesamowite wyjście. Po naprawdę męczącym zawodowo dniu, wyruszyłem z kumplem na wieczorno-leśny rekonesans. Temperatura powietrza nie zwiastowała głębszego sensu tej wyprawy. Byłem niemal pewny, że wszystko co żyje, stoi pochowane w gąszczu młodników, ukrywając się przed popołudniowym upałem. Kumpel, jeden z "biebrzniętych" czytaj zwolennik terenów szuwarowo-bagienno-rozległych, ma nieco inne nawyki od leśnych, ale wczoraj poruszał się już znacznie lepiej niż ostatnio:) Mam nadzieję, że mnie nie zabije swoim teleobiektywem, ale oni tam nad Biebrzą, chodzą jak maszyny kroczące z Gwiezdnych Wojen. Miękkie, bagienne podłoże jak sądzę, wszystko amortyzuje i głuszy. Jak powiadają, co kraj to obyczaj :) Ostatecznie okazało się, że to chyba ja mam wyczulenie w tym aspekcie, bowiem ilość spotkań dzików w tym dniu była ponad statystyczna. W krótkim czasie cztery spotkania, w czterech różnych okolicznościach. Na pierwszy ogień spora locha z młodymi w pięknym starodrzewiu. Dała mi sporą satysfakcję. Żerowała w miejscu, które mnie bardzo zaskoczyło. Na szczęście tym razem zauważyliśmy ją  wcześniej niż ona nas.


Tą damę, również z małymi, spotkaliśmy w głębokiej trawie śródleśnej polany. Podszedłem najbliżej jak umiałem w tych okolicznościach. Zachodzące słońce malowało piękne plamy na otaczającej ją zieleni. Malców niestety w tak wysokiej trawie nie było widać.A tą mamusię, spotkaliśmy na drugim końcu tej samej polany. Kawał zwierza! Muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem jej ogromu.

Przyglądała mi się nad wyraz czujnie. Sam nie wiedziałem na co mogę, a na co nie mogę liczyć w tej sytuacji. Stałem przed nią sam, na otwartej przestrzeni. Ostrzegała mnie w sposób jednoznaczny, że będzie lepiej, gdy pozostanę tam gdzie jestem. Warcząc na mnie, czekała, aż malce przejdą za nią do lasu, po czym sycząc i warcząc "po dzikowemu", odeszła.

Ostatni mały jegomość znika w trawie, a ona cierpliwie stoi na straży.

Ten obywatel okazuje głębokie niezadowolonie z tytułu mojej bliskości. Zobaczcie na dalszych zdjęciach jak "słodko" na mnie zerka :)  Spotkanie odbyło się 100 metrów od miejsca, w którym niedawno spotkałem wilka. Piękny, mieszany las, powalone dęby i bogaty podszyt. Uroczysko!

Długo będę pamiętał szum wciąganego nozdrzami powietrza przy próbie zwietrzenia nas. Poniższe zdjęcie obrazowo to pokazuje.

Słodziak! ;)


10 komentarzy:

 1. Napisałam i nie wyświetla się.?.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja po prostu już tych dzików zazdroszczę Tobie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. emm, nie ma nic prostszego - zapraszam na wspólny podchód - udało się z Wojtkiem, uda się i z Tobą :)

   Usuń
 3. Dzikowe ukoronowanie dnia. Podczas takich spotkań w naturze Się zapomina o całym mozole. Skrzydełka rosną...

  Hi, hi, Biebrznieci; tak, miałam okazję spróbować podnieść to, co ze sobą zabierają na "fotołowy"... Zaraz pomyślałam o jakimś asystencie, w typie Sherpa ;-)
  Może kiedyś całe te kilogramy sprzętu zastąpi malutki robocik, gdzieś w okolicach oka i będzie wystarczało mrugnąć, by utrwalić.

  Póki co, chodzę sobie z takim malutkim kompakcikiem :-)
  Robię zdjęcia różne, głównie "roślinkowe".
  Jednak często miewam spotkania, które mnie zaskakują.
  Fakt, że zdjecia zdążę zrobić tylko wtedy, gdy zwierz bardzo tego chce i czeka, ale we mnie już zostaje TO, pod powiekami, jako wspomnienie...

  Również oglądanie fot zrobionych przez innych jest baardzo miłe :-)

  Dziki, dzicz... Człowiek ciągle poznaje sam siebie, to co będzie czuł, jak się zachowa w takich niecodziennych sytuacjach.
  Adrenalinka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, nie miałem wówczas czasu na pełniejszą odpowiedź. Tak, to co udaje się sfotografować, jest jedynie procentem sytuacji, które widzimy i przeżywamy. Myślę, że z powodu tych czy innych trudności w wykonaniu fajnej fotki, pozostają dla nas takie wartościowe. :)

   Usuń
 4. Dobrze znowu popatrzeć na znajome ryje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Twierdzisz, że jestem gdzieś w kadrze ?!?;)

  OdpowiedzUsuń
 6. W piosence jest że dzik jest dziki , dzik jest zły , jak widać nie do końca jest to prawdą . Po zdjęciach widać że robione były z perspektywy ziemi a nie samolotu :)

  OdpowiedzUsuń