czwartek, 19 lutego 2015

czochradło!

Jak szukać dzików w środku lasu? Dziś jedna z ważniejszych przesłanek.
Zwierzęta, tak jak my, mają swoje powtarzające się zwyczaje, nawyki i celebracje. Dziki np. w okresie lata z lubością zażywają kąpieli błotnych w tzw. babrzyskach czy brochowiskach. To są ich stałe, ulubione miejsca, w których nawet 2-3 razy dziennie schładzają ciało. Z kąpielą błotną ściśle związany jest kolejny ich zwyczaj - zaraz po kąpieli podchodzą do wybranego, ulubionego drzewa i czochrają się, ocierając o pień z rozkoszą. Myśliwi mówią, że one wówczas "malują drzewo". Gdy przyjrzycie się zdjęciu, nazwa wyda się oczywista. Wyciskane z sierści błoto ocieka na drzewie, specyficznie je malując. Gdy znajdziecie takie drzewo, oznacza, że jesteście bardzo blisko babrzyska! Jesteście tym samym w miejscu szczególnie często przez dziki odwiedzanym. Jak widać na zdjęciu, takie wytarcie pnia nie mogło zostać zrobione w krótkim czasie. Dziki regularnie wracają w takie miejsca, babrzą się i czochrają. Podpowiem, że do takich miejsc dziki przychodzą również w samo południe upalnego dnia. Jeżeli chcecie skorzystać z takiej miejscówki w celu zrobienia zdjęć, zachowajcie proszę szczególną ostrożność. Babrzyska zwykle są pochowane w gęstwinie, w której nasza "operatywność ucieczkowa" jest mocno utrudniona. Ja takie babrzysko odkryłem wyłącznie dzięki temu, że z gąszcza krzaczorów wychodziła ścieżka brudnej, umazanej błotem trawy. Wiedziałem, że to "ściek" z dziczych brzuchów. Pomału zanurzałem się w gąszcz i ujrzałem ukryte uroczysko-babrzysko. Znalezienie "czochradła", czyli drzewa rozkoszy, było już tylko oczywistą konsekwencją.


16 komentarzy:

 1. Na dębie nad stawem mam tak wyżartą korę, tylko nieco wyżej i nie jest taka brudna. Dokonała tego rezydująca kiedyś u mnie klacz trakeńska. No ale ona zrobiła to zębami, a jak widziałam coś takiego w lesie to myślałam, że to może jelenie a tymczasem ...
  P.S
  Gratuluję radiowego debiutu. Miły, świeży, głos 24-ro latka. Przyjemnie sie tego słucha. Po twoich zdjęciach na FB (tych z loszką) myślałam, że masz głos podobny do Rudiego Szuberta a tu raczej w typie Piotra Barona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o rany, jak miło :))) dziękuję Ci za czas poświęcony audycji. To dla mnie ważne działanie :)
   Taaa. na tych zdjęciach z loszką jestem po sporej dawce używek i jadła wszelakiego ... Szubert ... rozumiem ha ha ha ah aha

   Usuń
  2. O tembr mi chodzi, wyłącznie o tembr.

   Usuń
 2. A zimą też nawiedzają dziki owe babrzyska? Bo ja widuję czasami wnyki zastawione w takich miejscach, które latem z całą pewnością służą celom kąpielowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, zimą się nie babrzą, ale tylko zimą. Wiosną i jesienią natomiast jak najbardziej. Jak znajdziesz wnyki to mi powiedz proszę - bardzo ważne.

   Usuń
  2. Zwykle sama usuwam, bo mnie wściekają. Ostatnio pies sąsiadów w tką stalową pętlę wpadł, aleśmy go uwolnili. A co chcesz nasłać straż leśną? Czy sam pognasz usuwać.

   Usuń
  3. zdecydowanie straż leśną. Jak zdejmuję druty, to i tak wiozę je do nadleśnictwa.

   Usuń
 3. babrzysk znam wiele, ale... jaka audycja? chcę posłuchać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę bardzo, podaję adres http://ro.com.pl/jelenie-o-swicie/01189469
   jutro też zapraszam do Radia Olsztyn o 12.40 :) Będzie mi bardzo miło.

   Usuń
  2. no,no...Simona Kossak i Kruszewicz w jednym:))) jutro słucham na bank.

   Usuń
  3. nisko się kłaniam i serdecznie dziękuję ;)

   Usuń
 4. no teraz to wygląda naprawdę podejrzanie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)))) juz posprzątałem - nie ma śladu :))) swoją drogą, jaki ten świat mały .... chyba to już ktoś przede mną powiedział ha ha ha aha

   Usuń
 5. Bardzo lubię Cie czytać - pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yvaine to dla mnie wielki komplement i przyjemność :) dziękuję!

   Usuń