sobota, 27 lutego 2021

Droga ... olaboga!

Śnieg rzadko jest sprzymierzeńcem fotografa. Dziś nie był!

Przede wszystkim wczoraj stopniał, a ten, który pozostał w nocy zamarzł. 

Leśna droga  zamieniła się w łyżwostradę i słowo honoru mógłbym pierwsze dwa kilometry pokonać na łyżwach.

Iście po takiej drodze to koszmar koszmarów. Nogi bez najmniejszego uprzedzenia przystępują do fokstrota, a ratujący się prze upadkiem człowiek wygląda co najmniej śmiesznie jak na kogoś, kto miał w  planie się skradać. 

Te drobne łaty ziemi były wielką nagrodą. To wyspy ocalenia, oazy równowagi i enklawy spokoju. Niestety chrupiące. 

Oczywiście od razu wpadłem na pomysł, żeby iść lasem, w sensie bezdrożem. Niestety tam królował śnieg generujący 60-cio decybelowe chrupnięcia. Sytuacja bez wyjścia.

Aby nie budzić wszystkiego w promieniu kilometra zdecydowałem się iść oblodzonym fragmentem drogi. On był najcichszy z tego wszystkiego jednak utrzymywanie pozycji w miarę pionowej kosztowało mnie mimowolne zaangażowanie wszystkich mięśni łącznie z tymi odpowiedzialnymi za ruch małżowin usznych. Te w momentach utraty równowagi zjeżdżały mi się gdzieś z tyłu głowy. Szedłem wstrząsany apoplektycznie jak dotknięty ciężkim przypadkiem Touretta, a to tylko gwałtowne reakcje na uślizg nogi na lodowej muldzie. Wiem, Was to rozbawi ale mnie nie bawiło :) Przestało mnie martwić, że ubrałem się zbyt lekko. Po kilometrze byłem mokry jak liść, który w trakcie ulewy utknął w rynnie. 

Pogodziłem się z faktem, że dziś imponujących obserwacji nie będzie. Ot spacer i ruchu trochę.


Co mnie zaskoczyło to to, że w niektórych fragmentach lasu służby "Słonecznego Patrolu" ... pozamiatały zimę! Ani śladu śniegu. I tu się szło! Grzęzło się w błocku ale po cichu!


Oczywiście nie wszędzie tak było. Przyznać jednak musiałem, że biały ekranik robił robotę.Się szło i się zachwycało nad zmiennością dzisiejszego lasu. Chcesz wiosnę, proszę bardzo, chcesz zimę, proszę bardzo :)


Nieco eksperymentalnie sfotografowana sikora uboga, choć bardzo chciałem uwierzyć, że to czarnogłówka. 


Zaskakujące wydało mi się to, że znalazły się obszary lasu, w których śnieg zniknął między drzewami i jednocześnie otwarte poręby zaśnieżone jak w styczniu. Czyli to nie słońce odpowiada za zniknięcie śniegu w lesie, a rodzaj "poduchy powietrznej", mikroklimat jaki tworzy osobliwe zastoisko ogrzanego powietrza, które "ugrzęzło" między drzewami. Na otwartej przestrzeni nic tego powietrza nie zatrzymuje i efekt widać.


Nie mniej jednak fotogeniczne, choć przykre dla miłośnika lasu rozumianego jako skupisko drzew ...

Lasu rozumianego, nie miłośnika :))))


Jagody hmmm ... jeszcze się na nie nie wybierajcie ;)Mój brat! 

Dobrze, że choć on mnie nie rozczarował. Nad moją głową przeleciały jeszcze dwa krzykliwce, niestety mój aparat uznał, że chcę sfotografować gałęzie grabu i upierdliwie ostrzył coraz to na inną gałązkę, a każda miała maks 0,5 cm. grubości ... Tak to jest gdy aparat jest inteligentniejszy od właściciela.

Cieszę się, że zabrałem Was choć raz na taki zwykły, niezbyt udany spacer :)


8 komentarzy:

 1. Spacerel fajny, taki sobie spacerek po lesie, zawsze jest mily w trakcie i potem w wspomnieniach. Sikorka mila , uboga czy czarnoglowka? obie sa prawie identyczne, wiec w czym problem. JA spacerowalam po bliskim Lesie Kabackim zawsze w rakach, bez nich natychmiast zaliczam upadki, nie sposob nad nimi zapanowac... a zdjecie jelenia w wodzie bezcenne. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tymi sikorami masz rację, nie wartościuję ich, jedynie tego dnia chciałem znaleźć czarnogłówkę :)

   Usuń
 2. Dzięki za ten spacer :-) U nas po śniegu śladu nie ma ... jedno wielkie zastoisko :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej porze roku zdecydowanie przyjaźniejsze są już nagrzane, skowronkowe łąki, wczoraj też wywinęłam orła na takiej leśnej łyżwostradzie! Ale już za chwileczkę las ruszy z kopyta <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko raczki zakładane na obuwie mogłyby Cię uchronić od niekontrolowanych poślizgów na lodzie:-) a swoja drogą chciałabym zobaczyć te wygibasy na własne oczy:-) No właśnie, jak odróżnić sikorkę ubogą od czarnogłówki? tyle ich przylatuje do karmnika, a dla mnie jednakowe. Stado szpaków widziałam na łące, będzie wiosna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czarnogłówka z tych łatwiejszych różnic do zaobserwowania ma większy czarny surducik i czapeczkę sięgającą znacznie dalej za głowę niż u ubogiej. Żeby było łatwiej zapamiętać, uboga ma wszystko uboższe :)

   Usuń